вівторок, 25 жовтня 2016 р.

Конспект уроку Корисні копалини в рідному краї




Мета. Ознайомити учнів з найпоширенішими корисними копалинами своєї області; з їх використанням та родовищами; розвивати спостережливість дітей; виховувати економне і раціональне використання корисних копалин.
Обладнання. Колекція корисних копалин, карта України, контурні карти.
Тип уроку. Комбінований.

Хід уроку
І Організація класу.

ІІ Актуалізація опорних знань.

Робота з картою України. (опитування)
1.  Де знаходиться м. Кривий Ріг?
2.  В якій природній зоні? Покажіть на карті.
3.  Як відбувається зміна пір року у місті. Схарактеризуйте їх.
4.  Які промислові об’єкти розташовані у місті? Назвіть їх.
5.  Що виробляють на цих підприємствах?

ІІІ Повідомлення – хвилинка – цікавинка.
-      З давніх -  давен людини навчилася використовувати різноманітні багатства, які лежать на поверхні землі або в її надрах, будуючи шахти, утворюючи кар’єри, пробурюючи свердловини. Які це багатства?
-      Граніт, глина, пісок, торф, вапняк, мармур, сіль, крейда, нафта, кам’яне вугілля, залізна руда, мідна руда – все це корисні копалини. Їх добувають з надр землі для багатьох видів промисловості, народного господарства. Але перш ніж добувати їх, треба їх знати. Пошуками корисних копалин займаються геологи. Їм доводиться перепливати бурхливі ріки, підніматися високо в гори. Ходити по болотах, в мороз і в спеку жити у палатках. Дуже цікаве і водночас небезпечне життя. Ці люди приносять користь людям, коли відкривають нові поклади копалин. Багато зусиль треба прикласти, щоб корисні копалини видобути, а потім переробити.
Наприклад – залізна руда схожа на звичайний камінь. Щоб одержати з неї залізо чи сталь, її треба переплавити у доменній печі.
А от крейду можна використовувати без будь якої переробки. Бери і пиши. Пісок з кар’єру везуть прямо на будівництво.
Всього в Україні понад 80 різних копалин, які видобуваються більш, ніж у 4000 родовищ.

ІV Повідомлення нової теми і мети уроку.

Сьогодні ми з вами ознайомимося з корисними копалинами, навчимося їх відрізняти одну від одної, описувати кожну з них.
V Бесіда на первинне засвоєння матеріалу.

-      Які корисні копалини ви знаєте?
-      Чому їх називають корисними?
-      Де знаходяться корисні копалини?
-      Хто знаходить корисні копалини?

V Робота з картою

Розгляньте на карті умовні позначення, якими позначають корисні копалини. Знайдіть нашу область і визначте, які корисні копалини тут видобувають?

V Робота з колекцією корисних копалин.

Візьміть у руки залізну руду.
На що вона схожа?
Вона важка чи легка?
Якого кольору? Під час розтирання утворюється порошок криваво – червоного відтінку. Тому руду ще називають «кров’ю землі». Поміркуйте чому?
Залізна руда схожа на камінь. Вона червоного й бурого кольору, важка і тверда, у воді не розчиняється. Дослід з залізною рудою та склянкою з водою.
Дослід х мармуром та глиною для прикладу на міцність копалин. Пісок розчинити у воді.

V Практична робота з картою та таблицею. Нанесення на карту умовних
позначень та в таблицю характеристик.
 VІ Підсумок уроку та виставлення оцінок.

·     Про які корисні копалини ви дізналися?
·     Для чого вони використовуються?
·     Вкажіть істотні ознаки крейди?




Корисна копалина
стан
колір
запах
крихкість
Розчинність у воді
горючість
Інші властивості







































Немає коментарів:

Дописати коментар